1. Established year of Junior College 1975
  2. Udise Code 27300505903
  3. HSC Board Index No. 24.05.002
  4. Faculties – Arts, Commerce, Science

(Every Faculty has two divisions) (Animal Science, Electronics, Crop Production Subject are available in Science Faculties)

  1. Equipped Science lab, Computer Lab, Play Ground, Library and Indore Stadium
  2. Higher Education Facilities are also Available (B.A. B.Com. B.Sc.)
  3. Experts Guidance for all Subjects.
  4. Updated Technology is used for teaching (Computer, Projector, Mobile)
  5. Prizes for meritorious Students
  • Scholarship are available for reservation category
  • NCC, NSS, Sports, Olympiad & Gandhi Foundation etc. Guidance available
  1. Supervisors – Shri. Magar T.B (M.A.M.Ed.). , Shri. Ranavare B.S. (M.A.M.Ed.).

Sr. No.

Class

Division

Total Division

Intake Capacity

Grant

Non Grant

1

XI Arts

1

--

1

120

2

XI Arts /Com.

1

--

1

120

3

XI Commerce

--

1

1

120

4

XI Science

1

1

2

240

5

XIl Arts

1

--

1

120

6

XIl Arts /Com.

1

--

1

120

7

XIl Commerce

--

1

1

120

8

XIl Science

1

1

2

240

  1. Admissions for 11 & 12th are given on the merit basis.
  2. Students register to the college with provisional admission application form
  3. Merit list is Prepared & displayed on the basis of 10th marks obtained in SSC Exam and cast information provided in provisional admission form.
  4. For Merit list student’s percentage of 10th standard, Cast wise reservations & other reservations are considered.
  5. Merit list is displayed on the college notice board by following rules & regulations determine by government.
  6. College fees for academic year is as per governments rules & regulations.
  7. Students pay fees into the bank account using Challan.
  8. Animal science and electronic subjects are available in college & fee structure for these two subjects is regulated by College management.
  9. To confirm the final admission, students submit all required original documents to the office

 

Period

Time

1

12:10 to 12:58

2

12:58 to 01:46

Short Recess

01:46 to 02:06

3

02:06 to 02:54

4

02:54 to 03:42

5

03:42 to 04:30

6

04:30 to 05:18

Note: Science Practical’s are conducted between 8.00 am to 11.00 am

Academic Year 2014-15

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Ekatpure Priyanka Mukund

1

Science

562/650

86.46%

2

Chavan Shubham Laxman

2

Science

557/650

85.69%

3

Aatar Anisa Salim

1

Arts

555/650

85.38%

 

First Three Rankers in Arts

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Aatar Anisa Salim

1

Arts

555/650

85.38%

2

Naiknaware Manisha Bapu

2

Arts

499/650

76.77%

3

Bhosale Divya Subhash

3

Arts

489/650

75.23%

 

First Three Rankers in Commerce

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Sathe Vaibhav Mahavir

1

Com

555/650

84.92%

2

Thorat Neha Ashok

2

Com

538/650

82.77%

3

Waghmare Bharti shivaji

3

Com

515/650

79.23%

 

First Three Rankers in Science

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Ekatpure Priyanka Mukund

1

Science

562/650

86.46%

2

Chavan Shubham Laxman

2

Science

557/650

85.69%

3

Nair Sachin Sunil

3

Science

554/650

85.23%

 

First Three Rankers in College

Academic Year 2015-16

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Mane Shreyash Jayant

1

Science

550/650

84.62%

2

Aatar Asama Yusuf

1

Arts

544/650

83.69%

3

Deshmukh Prasad Pandurang

2

Science

543/650

83.54%

 

 

 

First Three Rankers in Arts

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Aatar Asama Yusuf

1

Arts

544/650

83.69%

2

Pathan Muskan Shaukat

2

Arts

504/650

77.54%

3

Sawant Akshay Dattatraya

3

Arts

498/650

76.62%

 

First Three Rankers in Commerce

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Sayyad Tabbu Yakub

1

Com

532/650

81.85%

2

Banpatte Sushma Suresh

2

Com

525/650

80.77%

3

Kokate Patil Rohini Tanajirao

3

Com

520/650

80.00%

 

First Three Rankers in Science

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Mane Shreyash Jayant

1

Science

550/650

84.62%

2

Deshmukh Prasad Pandurang

2

Science

543/650

83.54%

3

Mane Sachin Rajendra

3

Science

533/650

82.00%

 

First Three Rankers in College

Academic Year 2016-17

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Kiran Gangadhar Chavan

1

Science

543/650

83.54%

2

Aayesha Firoz Tomboli

1

Com

539/650

82.92%

3

Atul Ravindra Phule

2

Com

532/650

81.85%

 

First Three Rankers in Arts

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Shehal Vinayak Shinde

1

Arts

474/650

72.92%

2

Muksan Kashim Shaikh

2

Arts

456/650

70.15%

3

Rahul Tanaji Jagtap

3

Arts

446/650

68.62%

 

 

 

 

First Three Rankers in Commerce

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Aayesha Firoz Tomboli

1

Com

539/650

82.92%

2

Atul Ravindra Phule

2

Com

532/650

81.85%

3

Pratiksha Sanjay Dhandore

3

Com

521/650

80.15%

 

First Three Rankers in Science

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Kiran Gangadhar Chavan

1

Science

543/650

83.54%

2

Priya Maruti Patil

2

Science

527/650

81.08%

3

Rupali Nagnath Patil

3

Science

512/650

78.77%

 

First Three Rankers in College

Academic Year 2017-18

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Gaikwad Pradip Shivaji   

1

Science

581/650

89.38%

2

Vhora Karan Atul

2

Science

569/650

87.54%

3

Shinde Ajay Gangadhar

3

Science

556/650

85.54%

 

First Three Rankers in Arts

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Aatar Reshma Ismail

1

Arts

491/650

75.54%

2

Bhosale Sushma Kanifnath

2

Arts

462/650

71.08%

3

Khandagale Reshma Bapu

3

Arts

456/650

70.15%

 

First Three Rankers in Commerce

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Hodge Shivtej Vinayak

1

Com

504/650

77.54%

2

Teli Aishwarya Subhash

2

Com

495/650

76.15%

3

Pathan Naushad Ahamad

3

Com

484/650

74.46%

 

 

 

 

First Three Rankers in Science

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Gaikwad Pradip Shivaji  

1

Science

581/650

89.38%

2

Vhora Karan Atul

2

Science

569/650

87.54%

3

Shinde Ajay Gangadhar

3

Science

556/650

85.54%

 

First Three Rankers in College

Academic Year 2018-19

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Akshata Santosh TateDeshmukh

1

Science

532/650

81.85%

2

Tushar Mukund Ekatpure

2

Science

531/650

81.69%

3

Vaishali Kailas Aaglave

1

Com

508/650

78.15%

 

First Three Rankers in Arts

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Aniket Suresh Bansode

1

Arts

473/650

72.77%

2

Simintini Nandkumar choramale

2

Arts

449/650

69.08%

3

Varsha Arun Phule

3

Arts

432/650

66.45%

 

First Three Rankers in Commerce

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Vaishali Kailas Aaglave

1

Com

508/650

78.15%

2

Avadhut Gorkh Maske

2

Com

500/650

76.92%

3

Chaitali Dattatray Phule

3

Com

496/650

76.31%

 

First Three Rankers in Science

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Akshata Santosh TateDeshmukh

1

Science

532/650

81.85%

2

Tushar Mukund Ekatpure

2

Science

531/650

81.69%

3

Saurabh Nagnath Tonpe

3

Science

493/650

75.85%

 

 

 

 

First Three Rankers in College

Academic Year 2019-20

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Bansode Pragati Vishnu

1

Com

555/650

85.38%

2

Gaikwad Neha Satyajit

2

Com

539/650

82.92%

3

Gaikwad Nitin Manohar

1

Science

517/650

79.54%

 

First Three Rankers in Arts

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Ekatpure Isha Kishor

1

Arts

481/650

74.00%

2

Shaikh Aasma Firoz

2

Arts

474/650

72.92%

3

Choramale Sagar Sukhdev

3

Arts

467/650

71.85%

 

First Three Rankers in Commerce

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Bansode Pragati Vishnu

1

Com

555/650

85.38%

2

Gaikwad Neha Satyajit

2

Com

539/650

82.92%

3

Yadav Gauri Rajendra

3

Com

514/650

79.08%

 

First Three Rankers in Science

Sr. No.

Student Name

Rank

Stream

Marks

Percentage

1

Gaikwad Nitin Manohar

1

Science

517/650

79.54%

2

Tanpure Kanchan Shivaji

2

Science

497/650

76.46%

3

Munjal Tejas Ravindra

3

Science

493/650

75.85%

    1. Science Olympiad
    2. Gandhi Foundations exams
    3. Guest Lectures

Extra curricular activities

    1. NCC
    2. NSS
    3. Sports
    4. Cultural Activity

Facilities

  1. Well equipped Science lab for each science lab
  2. Separate computer lab , wifi facilities
  3. Laibrary – books, journals, book bank, text books, competitive exam books book bank.
  4. Higher Education courses (B.A., B.Com. B.Sc., M.A. M.Sc. AGPM)
  5. Career Orientated Courses – Tourism course, journalism Courses
  6. Indoor Sports
  7. Scholarships for cast students
  1. Science Olympiad

Ku. Kajal Gorakh Bhosale Rs 5000/- Scholarship 2018-19

  1. Science Olympiad

Principal Dr. Shri. A.L. Deshmukh International Principal Award 2018-19

  1. Sports (National Level)
    1. Muzzartar Shakur Pathan – Kho-Kho
    2. Shivam Nagnath Torne – Atheletics 400m
    3. Vishal Haumant babar Atheletics Hammer Throw
    4. Hardik Sunil suryawanshi Relay 4 x 100 m
    5. Ajay Tanaji Thore 4 x 100 m
    6. Sumit Popat Disle 4 x 100 m
    7. Mayur Dharmendra Madeshia 4 x 100 m

 

  1. Sports Prizes from Shikshan Prasarak mandal Akluj – 40000 per year
  2. Merit Prizes for scholar Students From SPM Akluj